Wena - forum twórców

Forum dla twórców - pisarzy, rysowników, poetów, fanów fantasy, RPG, sztuki i kultury.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2010-03-16 22:27:46

rokosz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 68
Punktów :   
Imię postaci: Azaghal Grauler

Nowy Hymn?

Ostatnio wyczytałem że planowano ostrożnie zmienić Hymn Polski w roku 1935. Miał on być Mazurkiem i opowiadać o dziele Marszałka. Co wy o tym sądzicie?


,,...I choćby Niebo runęło nam na głowy, toć je kopiami Swemi podtrzymamy.
W szranki z Każdym wrogiem pójdziem, za miłą Ojczyznę dań z krwi swej podamy...
Nie straszna Nam ni moskwa, ni szwed, ni turczyn sprośny, bośmy z Krwi i Męstwa naszych Dziadów Wzrośli..."
http://www.powiernictwo-polskie.pl/images/stories/baner1.jpg

Offline

 

#2 2010-03-17 07:22:51

 Problem

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2010-01-23
Posty: 239
Punktów :   
Ulubiona książka: Trylogia Sienkiewicza
Ulubiony autor: Andrzej Pilipiuk
GG: 3584201
Imię postaci: Mistrz Gry :-)
WWW

Re: Nowy Hymn?

Jakkolwiek Piłsudskiego lubię, to byłbym przeciwny zmianie hymnu na taki, który by opowiadał tylko o nim. Jednakże żałuję, że hymnem nie jest Rota Konopnickiej - moim zdaniem jest dużo piękniejsza od Mazurka Dąbrowskiego. Ale w końcu trzeba być poprawnym politycznie.


http://img684.imageshack.us/img684/1919/sygnaturka.jpg

Offline

 

#3 2010-03-17 12:43:20

miki777

Bywalec

Zarejestrowany: 2010-02-03
Posty: 161
Punktów :   
Imię postaci: Nikarei

Re: Nowy Hymn?

Nom hymn o Piłsudskim byłby beznadziejny. Hymn ma opowiadać o kraju i narodzie, a nie o jednym człowieku. Mnie się osobiście obecny nie podoba. W sumie mało się ma do sytuacji Polski w tamtym czasie. Trochę o Dąbrowskim, Napoleonie i Czarnieckim i tyle. Co do Roty to Problem ma rację. Ładna, bardzo adekwatna do tamtych czasów i patriotyczna. Ale w dzisiejszych czasach, gdy nie licząc terrorystów, ich krajów, stosunków Chiny-Tybet, etc. większość świata żyje w pokoju byłoa by niepoprawna. Kochana pani Angela pewnie by zrozumiała, że chodzi o niegdysiejszego o plującego szwaba, a nie współczesnego, ale reszta "narodu" by się oburzyła. Sam kiedyś myślałem o Bodurodzicy jako hymnie. Oczywiście z lekko zmienioną muzyką i rytmem, i bardziej współczesnymi wyrażeniami


http://upload.web.versus.one2tribe.pl/sygnatura/img.php?user=1122453&lang=pl&world=world1

Offline

 

#4 2010-03-17 13:31:01

 b9oski

Użytkownik

2840003
Zarejestrowany: 2010-02-07
Posty: 41
Punktów :   

Re: Nowy Hymn?

Miki - Bogurodzica!? Nie mówię już o poprawności politycznej pieśni religijnej jako hymnu narodowego. Pomyśl sobie: hymn + Górniak + mistrzostwa p. Europy. IMHO powinniśmy się przygotować na taką okazję .

Rota rzeczywiście ma bardzo ładną melodię, ale słowa mi się nie podobają. Poza tym, do jakich czasów ma być ta pieśń adekwatna? Chyba nie do średniowiecza, baroku czy okresu międzywojennego. Czemu hymn nie może być odpowiedni dla czasów WSPÓŁCZESNYCH? Bo obecnie nie ma Polski na mapie? Bo nie ma patriotów? No nie rozumiem. Obecnie mogliby zmienić hymn, bo kto to jest Czarniecki wie mało osób. Oczywiście nie chcę słuchać o obecnym prezydencie czy premierze, słowa muszą być uniwersalne, odnosić się do uczuć WSZYSTKICH patriotycznie nastawionych Polaków.

Offline

 

#5 2010-03-17 16:41:56

rokosz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 68
Punktów :   
Imię postaci: Azaghal Grauler

Re: Nowy Hymn?

Nie. Hymn miał opowiadać ogólnie o Polskim dążeniu do niepodległości przez powstania i wojne Polsko kacapską a ja was wam poście przez za co przepraszam.


,,...I choćby Niebo runęło nam na głowy, toć je kopiami Swemi podtrzymamy.
W szranki z Każdym wrogiem pójdziem, za miłą Ojczyznę dań z krwi swej podamy...
Nie straszna Nam ni moskwa, ni szwed, ni turczyn sprośny, bośmy z Krwi i Męstwa naszych Dziadów Wzrośli..."
http://www.powiernictwo-polskie.pl/images/stories/baner1.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl